Rostlinné oleje jako nástroj v léčitelství a lékařství

Ten terapeutický je od dávných dob užíván jako nástroj lidového léčitelství, popisuje se v různých naukách a také i lékaři zaznamenali jeho účinky, které se více a více zkoumají v laboratorních studiích. Ano, bavíme se o lisovaných rostlinných olejích – za studena lisovaných, nikoliv o oleji rafinovaném.

Jak to tedy je?

Rostlinné oleje se užívají v léčitelství a lékařství již po staletí. Tyto oleje se získávají lisováním semen, plodů nebo květů rostlin a mají mnoho léčivých vlastností. Po staletí byly využívány pro své bonusy a schopnost rychle zotavovat zdraví.

Historie výroby rostlinných lisovaných olejů sahá až do starověkého Egypta a Indie, kde se používaly jako léčivé prostředky. V Evropě se začaly oleje používat až ve středověku, kdy se začaly vyrábět na mnoha místech, jako například v Itálii, Španělsku nebo Francii. Dnes jsou rostlinné oleje velmi populární a používají se v mnoha oblastech, jako je aromaterapie, kosmetika a lékařství, detoxikace, masáže, fyzioterapie.

rostlinné oleje
 

Historie výroby rostlinných olejů

Výroba rostlinných olejů sahá až do starověku, kdy byly používány pro různé účely, včetně medicíny. První zmínky o využívání rostlinných olejů v medicíně pocházejí z Egypta a Indie, kde byly používány pro masáže a léčení různých nemocí. Egypťané popisují macerování bylin v oleji a také pro udržení vlastností vůní v parfémovém světě. Oleje se používaly jako základ pro péči o tělo a také jako obětina bohům. Jeden z nejstarších lisů byl objeven v Indii a také Egyptě v Asuánu.

V Evropě se výroba rostlinných olejů rozšířila v průběhu středověku, kdy byly používány pro výrobu mýdel a svíček. V té době byly nejčastěji vyráběny oleje z olivových, mandlových a lněných semen.

V průběhu 19. století se výroba rostlinných olejů stala průmyslovým procesem a byly objeveny nové způsoby extrakce olejů. V této době byly také zařazeny nové druhy rostlin, ze kterých bylo možné vyrábět oleje, jako například sójové, slunečnicové a řepkové oleje.

Dnes jsou rostlinné oleje vyráběny po celém světě a používají se nejen v potravinářském průmyslu, ale také v kosmetice a medicíně. Je nutné pozorovat styl výroby a zaměřovat se na oleje za studena lisované. Ty rafinované obsahují jiný poměr kyselin, který není až tak prospěšný našemu tělu, avšak odolává moderním požadavkům stravování.

Rostlinné oleje jsou bohaté na vitamíny a minerály a mají mnoho léčivých vlastností. V medicíně se používají k léčbě různých onemocnění, jako jsou záněty, bolesti kloubů a kůže, a také k podpoře imunitního systému.

Druhy rostlinných léčivých olejů

Existuje mnoho druhů rostlinných olejů, které mají léčivé účinky. Bylo popsáno zhruba 360 druhů olejů, které se podrobují zkoumání nejen v laboratoři, ale také testování v různých terapeutických procesech. Mezi nejstarší oleje, které se používají po generace patří sezamový olej, ricinový olej, olej z černého kmínu, olivový olej. Často jsou těmto olejům přisuzovány mimořádné vlastnosti, které se např. popisují ve svatých knihách jako je Bible či Korán.

Mezi nejznámější patří olej z levandule, eukalyptu, máty peprné, rozmarýnu a tea tree, černý kmín, sezamový olej, olej z pískavice, anýzový olej, rukolový olej, olej z granátového jablka nebo brutnákový olej. Mohli bychom takto pokračovat dále a dále… Tyto oleje jsou získávány z rostlin pomocí různých metod, jako je destilace nebo lisování.

Terapeutické využití a účinky

Rostlinné oleje mají mnoho terapeutických využití a účinků. Příkladem je třeba olej z levandule, který se používá k uklidnění a snížení úzkosti, olej z eukalyptu pomáhá při nachlazení a bolestech svalů, olej z máty peprné pomáhá při trávicích problémech a olej z rozmarýnu pomáhá při bolestech hlavy. Široké účinky mají oleje z černého kmínu, rukoly nebo brutnáku. Některé oleje svým složením jsou unikátní jako je např. olej z granátového jablka, který umí vytvořit prostředí pro přirozenou tvorbu kolagenu a olej z keře trn kristův, který je kromě bustru imunity také spirituálním olejem.

Dalšími využitími rostlinných olejů jsou například léčení kožních problémů, jako jsou akné a ekzémy, nebo zmírnění bolesti při artritidě a revmatismu. Mohou efektivně stimulovat nervový systém či pomáhat při hormonální dysbalanci.  Jejich benefity ještě zdaleka nejsou objeveny v plném rozsahu. Jsou přírodním zdrojem aminokyselin, které jsou zásadní pro fungování našeho organismu. Oleje se používají nejen v aromaterapii při masáži, ale také pro doplnění živin, aminokyselin a harmonizaci organismu. Jsou cenným pomocníkem v léčitelství i lékařství.

Je důležité si uvědomit, že při užívání rostlinných olejů je nutné dodržovat správné dávkování Obecně se používá maximálně 20 mg denně. Můžeme také říci, že dvě polévkové lžíce postačí pro harmonizaci.

Použití a dávkování rostlinných olejů

Rostlinné oleje mají mnoho různých využití v léčitelství a lékařství. V závislosti na konkrétním typu oleje a jeho vlastnostech mohou být použity k léčbě různých zdravotních problémů. Je důležité zvážit použití v jednotlivých případech. Nejlépe se poradit s odborníky. V našem eshopu poskytujeme poradenství v oblasti používání rostlinných olejů, také sestavujeme harmonizační a synergické směsi pro užití v konkrétním případě.